Opinie na rzecz uzgodnienia płci metrykalnej
Proces opiniodawstwa składa się z:
- Trzech (lub czterech w przypadku osób niepełnoletnich) spotkań o charakterze wywiadu, podczas których omawiamy najważniejsze kwestie, informujemy szczegółowo o procesie diagnostycznym, ustalamy wzajemne zasady współpracy. Jest to dla nas okazja, by się wzajemnie poznać, zrozumieć cele drugiej osoby i udzielić wszelkich niezbędnych informacji, które w procesie diagnostycznym/tranzycji mogą być istotne. Do spotkań nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie jest wymagany życiorys, ani jakakolwiek dokumentacja fotograficzna. W przypadku posiadania innych diagnoz, opinii (w tym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych) prosimy o przygotowanie skanu lub kserokopii do wglądu psychologa prowadzącego proces. Jedno takie spotkanie trwa 50 minut.
- Jednego spotkania testowego. Jest to spotkanie podczas którego osoba badana rozwiązuje 6 kwestionariuszy z Pracowni Testów Psychologicznych. Takie spotkanie trwa na ogół do 5 godzin zegarowych.
- Jednego spotkania podsumowującego, omówienia opinii. Podczas tej wizyty omawiamy gotową opinię. Zostawiamy przestrzeń na wspólną pracę przy jej treści – możemy jeszcze coś do niej dodać, podkreślić, zmienić brzmienie. Weryfikujemy, czy wszystko się zgadza. Jest to czas, aby wyjaśnić co, dlaczego i po co w opinii się znajduje, tak aby osoba opiniowana stała się osobą ekspercką do spraw swojej opinii. Jest to wizyta wieńcząca naszą współpracę. Kończy się wysłaniem ostatecznej wersji opinii oraz ustaleniem przesłania pakietu dokumentów. To spotkanie trwa do 100 minut.